Parallax
"Egy család, három generáció. Kis budapesti lakás. A nagymama nem hajlandó elfogadni a holokauszttúlélőként kapott kitüntetést; a lánynak bizonyítania kell zsidó származását, hogy iskolai férőhelyet biztosítson fiának új, berlini otthonukban; a felnőtt fiú homoszexuális férfiként keresi saját identitását. Mindannyiuknak ugyanaz a kérdése: megszabadulhatunk-e örökölt sorsunktól? Az identitás mikor kiváltság és mikor teher? Minden nézőpont kérdése. A magyar rendező, Mundruczó Kornél és független társulata, a Proton Színház Parallax (a kifejezés az eltérő nézőpontból szemlélt tárgy helyzetének látszólagos változását jelenti) című előadása nagyszabású családtörténet, amely megrendítően ábrázolja a kelet-európai zsidóság és a Magyarországon erősen kirekesztett LMBT+ közösség közötti párhuzamot." (Carmen Hornbostel, dramaturg, Wiener Festwochen)
"Mundruczó nem könnyíti meg a helyzetünket. Színháza kizökkent. Mesteri társulata, a Proton Színház immáron hetedszerre szerepel a Bécsi Ünnepi Hetek műsorán." (Die Presse - Ausztria)
"A "játszanak" szó kevés ahhoz, hogy kifejezze azt, amit a színpadon látunk. A Mundruczó Kornél által 15 éve alapított budapesti Proton Színház egy színházi csoda. A színészek játéka teljesen életszerű. Hogy nem azonosak a karakterükkel, lehetetlen elképzelni – még akkor is, ha a többségüket az elmúlt évek alatt a legkülönbözőbb szerepekben láthattuk." (nachtkritik.de - Németország)
"Európa egyik legjelentősebb színházi fesztiválja, a Bécsi Ünnepi Hetek. Egy kultúrpolitikailag nagy nyomás alatt lévő színház Parallax című produkciója az autoriter módon irányított Magyarországról: a Mundruczó Kornél alapította Proton Színházé. (...) Sokat mond a jelenről, hogy mit jelent magyarnak lenni és Magyarországon élni, illetve magyarnak lenni és nem Magyarországon élni. (...) A szociális témákat fókuszba helyező Proton Színház eddigi legpolitikusabb előadása. Idén semmilyen támogatást nem kaptak a magyar államtól, így az a különös helyzet állt elő, hogy több európai színház bemutatja a Parallaxot, de Magyarországon nem lesz látható. „Támogatás híján nem tudunk Magyarországon játszani.” – indokolta Mundruczó Kornél és kolléganője, Büki Dóra producer." (Deutschlandfunk Kultur - Németország)
"Gondolatokkal mélyen átitatott teatralitás jellemzi a magyar Mundruczó Kornél művészetét. Független társulatával, a magyar Proton Színházzal létrehozott Parallax, a Bécsi Ünnepi Hetek egyik fénypontja. Az ősbemutató egy a hiperrealizmus és a költői szürrealizmus között váltakozó látványvilágban a transzgenerációs trauma súlyát láttatja: a Holokauszt következményeként három identitásvesztett generációt. Mundruczó a színház érzéki erejével egy olyan érvényes állítást fogalmaz meg, amely túlmutat a tanultakon és az érintettségen." (Die Deutsche Bühne - Németország)
"A Bécsi Ünnepi Hetek fénypontja egy ősbemutató, amit a rendező hazájában, Magyarországon nem tűznek műsorra. Marginalizált csoportok kerülnek a középpontba: egy a koncentrációs táborban született nő zsidó családja, fiatalkorú unokájának queer identitása. Mindez egy lelakott budapesti lakásban. Mundruczó fantasztikus társulatának realista előadását látni kell." (Profil - Ausztria)
"A Proton Színház ősbemutatóját kitörő ünneplés fogadta a Bécsi Ünnepi Heteken. Mundruczó új előadása tartalmilag egy triptichon: a három felvonás mindegyikében egy karakter - anya, lány, unoka - állnak a fókuszban. Köztük egy időugrás, ami a rendező képi megvalósításában olyannyira ámulatba ejt, hogy a lélegzetünk is eláll." (KURIER - Ausztria)
"Egy és ugyanaz, de különböző nézőpontokból, mindez három generáció botladozásain, küzdelmein keresztül – erről szól a Parallax." (taz.de, Németország)
"Ijesztően pontos rendezés és lenyűgöző színészi játék." (Hamburger Abendblatt, Németország)
"Nagyszerű társulat. (...) Az empátiával és szeretettel megformált figurák teljesen valósnak tűnnek, ahogy az egymáshoz fűződő kapcsolataik is azok. Külön kiemelném Monori Lilit. Egy élmény őt, őket nézni." (ARD Audiothek - Németország)
"Mundruczó Kornél és a budapesti Proton Színháza a Bécsi Ünnepi Heteken törzsvendégnek számítanak. Ősbemutatójuk egy tomboló szó- és képáradat: a zsidó jelenről, az LMBTQ+ realitásról Magyarországon és az élet nagy döntéseiről a fenyegető politikai változások tükrében. Ahogy Mundruczótól megszokhattuk, a lényegi mondanivaló sokszor a szövegen kívül, a képekben rejlik." (Kleine Zeitung - Ausztria)
"Wéber Kata dialógusainak igazsága kemény és kétségbevonhatatlan. (...) A Parallaxban sokféle életet látunk, sérülésekkel, traumákkal." (Süddeutsche Zeitung - Németország)
"A Parallaxban sűrű, tömör, de sosem didaktikus dialógusok és pompásan pazarló játékosság váltakozik. Az ablakon beáramló fény gyönyörűen jelzi a napszakokat. A rendezés csodálatosan kombinálja az élő videót és a színpadi jeleneteket, vegyíti a realizmust az ősi színpadi varázslattal, és teremt a nevetés után síri csendet a nézőtéren." (Der Standard - Ausztria)
"Identitáskérdésekről megindítóan, humorosan, csodálatos koreográfiával és grandiózus fénnyel." (FALTER - Ausztria)
"Hogyan alakul ki és mit jelent az identitás, teszi fel a kérdést Mundruczó Kornél rendező és a Proton Színház egy vendégjáték keretén belül a berlini HAU-ban. (…) Mundruczó nagyon okosan viszi végig az identitás individuális meghatározását egymáshoz különbözőképpen kapcsolódó emberek példáján egyes korokban és társadalmi helyzetekben." (Berliner Morgenpost - Németország)
"Mivel a Proton Színház nem részesül állami támogatásban, a Parallax Magyarországon nem lesz bemutatva. Mindez egy kis ízelítő a németországi művészek számára arra az esetre, ha az AfD hatalomra jutna: a Holokauszttal vagy az LMBTQ témákkal foglalkozó művek Németországban is nem kívánatossá válnának." (KULTURA-EXTRA - Németország)
"Szenvedélyes és aktuális előadás az Athens Festival keretében bemutatott Parallax, Mundruczó Kornél és a Proton Színház produkciója, melynek fókuszában a szexuális orientáció, az identitás és a XX. század már megdőlt régi nagy eszméi állnak." (ipolizei.gr - Görögország)
-Bécsi Ünnepi Hetek 2024. Bécs, Ausztria
-HAU Hebbel am Ufer 2024. Berlin, Németország
-Athén Fesztivál 2024. Görögország
-International Summer Festival Kampnagel 2024. Hamburg, Németország
-Comédie de Genève & La Bâtie-Festival de Genève 2024. Svájc
-Odéon-Théâtre de l’Europe & Festival d'Automne à Paris 2024. Franciaország
Odéon-Théâtre de l’Europe, Wiener Festwochen, Comédie de Genève, Piccolo Teatro di Milano - Teatro d’Europa, HAU Hebbel am Ufer - Berlin, Athens Epidaurus Festival, Festival d'Automne à Paris, Maillon Théâtre de Strasbourg - Scène européenne, International Summer Festival Kampnagel - Hamburg, CNDO Orléans, La Bâtie - Festival de Genève