Parallax

 
 
Parallax
Bemutató: 2024. MÁJUS 27. BÉCSI ÜNNEPI HETEK, AUSZTRIA
Az előadás hossza: 110 perc
2025. március 13. 19:30, Piccolo Teatro di Milano, Teatro Strehler, 20121 Milánó, Largo Greppi 1 Jegyek
2025. március 14. 20:30, Piccolo Teatro di Milano, Teatro Strehler, 20121 Milánó, Largo Greppi 1 Jegyek
2025. március 15. 19:30, Piccolo Teatro di Milano, Teatro Strehler, 20121 Milánó, Largo Greppi 1 Jegyek
2025. március 26. 20:30, Maillon, 67000 Strasbourg, Adrien Zeller tér 7 Jegyek
2025. március 27. 20:30, Maillon, 67000 Strasbourg, Adrien Zeller tér 7 Jegyek
2025. március 28. 20:30, Maillon, 67000 Strasbourg, Adrien Zeller tér 7 Jegyek

"Egy család, három generáció. Kis budapesti lakás. A nagymama nem hajlandó elfogadni a holokauszttúlélőként kapott kitüntetést; a lánynak bizonyítania kell zsidó származását, hogy iskolai férőhelyet biztosítson fiának új, berlini otthonukban; a felnőtt fiú homoszexuális férfiként keresi saját identitását. Mindannyiuknak ugyanaz a kérdése: megszabadulhatunk-e örökölt sorsunktól? Az identitás mikor kiváltság és mikor teher? Minden nézőpont kérdése. A magyar rendező, Mundruczó Kornél és független társulata, a Proton Színház Parallax (a kifejezés az eltérő nézőpontból szemlélt tárgy helyzetének látszólagos változását jelenti) című előadása nagyszabású családtörténet, amely megrendítően ábrázolja a kelet-európai zsidóság és a Magyarországon erősen kirekesztett LMBT+ közösség közötti párhuzamot." (Carmen Hornbostel, dramaturg, Wiener Festwochen)

 
Kritikák

"Mundruczó nem könnyíti meg a helyzetünket. Színháza kizökkent. Mesteri társulata, a Proton Színház immáron hetedszerre szerepel a Bécsi Ünnepi Hetek műsorán." (Die Presse - Ausztria)

"A "játszanak" szó kevés ahhoz, hogy kifejezze azt, amit a színpadon látunk. A Mundruczó Kornél által 15 éve alapított budapesti Proton Színház egy színházi csoda. A színészek játéka teljesen életszerű. Hogy nem azonosak a karakterükkel, lehetetlen elképzelni – még akkor is, ha a többségüket az elmúlt évek alatt a legkülönbözőbb szerepekben láthattuk." (nachtkritik.de - Németország)

"Európa egyik legjelentősebb színházi fesztiválja, a Bécsi Ünnepi Hetek. Egy kultúrpolitikailag nagy nyomás alatt lévő színház Parallax című produkciója az autoriter módon irányított Magyarországról: a Mundruczó Kornél alapította Proton Színházé. (...) Sokat mond a jelenről, hogy mit jelent magyarnak lenni és Magyarországon élni, illetve magyarnak lenni és nem Magyarországon élni. (...) A szociális témákat fókuszba helyező Proton Színház eddigi legpolitikusabb előadása. Idén semmilyen támogatást nem kaptak a magyar államtól, így az a különös helyzet állt elő, hogy több európai színház bemutatja a Parallaxot, de Magyarországon nem lesz látható. „Támogatás híján nem tudunk Magyarországon játszani.” – indokolta Mundruczó Kornél és kolléganője, Büki Dóra producer." (Deutschlandfunk Kultur - Németország)

"Gondolatokkal mélyen átitatott teatralitás jellemzi a magyar Mundruczó Kornél művészetét. Független társulatával, a magyar Proton Színházzal létrehozott Parallax, a Bécsi Ünnepi Hetek egyik fénypontja. Az ősbemutató egy a hiperrealizmus és a költői szürrealizmus között váltakozó látványvilágban a transzgenerációs trauma súlyát láttatja: a Holokauszt következményeként három identitásvesztett generációt. Mundruczó a színház érzéki erejével egy olyan érvényes állítást fogalmaz meg, amely túlmutat a tanultakon és az érintettségen." (Die Deutsche Bühne - Németország)

"A Bécsi Ünnepi Hetek fénypontja egy ősbemutató, amit a rendező hazájában, Magyarországon nem tűznek műsorra. Marginalizált csoportok kerülnek a középpontba: egy a koncentrációs táborban született nő zsidó családja, fiatalkorú unokájának queer identitása. Mindez egy lelakott budapesti lakásban. Mundruczó fantasztikus társulatának realista előadását látni kell." (Profil - Ausztria)

"A Proton Színház ősbemutatóját kitörő ünneplés fogadta a Bécsi Ünnepi Heteken. Mundruczó új előadása tartalmilag egy triptichon: a három felvonás mindegyikében egy karakter - anya, lány, unoka - állnak a fókuszban. Köztük egy időugrás, ami a rendező képi megvalósításában olyannyira ámulatba ejt, hogy a lélegzetünk is eláll." (KURIER - Ausztria)

"Filmes eszköztárral élve, zárt ajtók mögött, hiperrealizmust vegyítve természetfeletti jelenségekkel a nagyanya, a lánya és fiú unokája szembesítik egymást a múlt traumáival, a jelen tabuival és azok politikai, bibliai visszhangjaival." (Les Echos - Franciaország)

"Egy és ugyanaz, de különböző nézőpontokból, mindez három generáció botladozásain, küzdelmein keresztül – erről szól a Parallax." (taz.de - Németország)

"A Parallax implicit képet ad a mai Magyarországról, ahol a traumasebek nem hegednek be, épp ellenkezőleg, egymásra rakódnak, ülepednek, a halotti ruhához hasonlóan, amely végül mint valami szemfedél takarja be az unoka testét." (l’Humanité - Franciaország)

"Mundruczó Kornél mesterien kezeli a képeket." (sceneweb.fr - Franciaország)

"Ijesztően pontos rendezés és lenyűgöző színészi játék." (Hamburger Abendblatt - Németország)

"Nagyszerű társulat. (...) Az empátiával és szeretettel megformált figurák teljesen valósnak tűnnek, ahogy az egymáshoz fűződő kapcsolataik is azok. Külön kiemelném Monori Lilit. Egy élmény őt, őket nézni." (ARD Audiothek - Németország)

"Monori Lili kivételes színésznő, akinek mértéktartó intenzitása minden gesztusában és szavában ott lakozik." (Pleins Feux - Franciaország)

"Mundruczó Kornél és a budapesti Proton Színháza a Bécsi Ünnepi Heteken törzsvendégnek számítanak. Ősbemutatójuk egy tomboló szó- és képáradat: a zsidó jelenről, az LMBTQ+ realitásról Magyarországon és az élet nagy döntéseiről a fenyegető politikai változások tükrében. Ahogy Mundruczótól megszokhattuk, a lényegi mondanivaló sokszor a szövegen kívül, a képekben rejlik." (Kleine Zeitung - Ausztria)

"Wéber Kata dialógusainak igazsága kemény és kétségbevonhatatlan. (...) A Parallaxban sokféle életet látunk, sérülésekkel, traumákkal." (Süddeutsche Zeitung - Németország)

"Hét olyan színész viszi sikerre a darabot, akik improvizációikkal maguk is hozzájárultak az írott szöveghez, így ez az előadás a közös alkotás ünnepe." (La Terasse - Franciaország)

"A Parallaxban sűrű, tömör, de sosem didaktikus dialógusok és pompásan pazarló játékosság váltakozik. Az ablakon beáramló fény gyönyörűen jelzi a napszakokat. A rendezés csodálatosan kombinálja az élő videót és a színpadi jeleneteket, vegyíti a realizmust az ősi színpadi varázslattal, és teremt a nevetés után síri csendet a nézőtéren." (Der Standard - Ausztria)

"Identitáskérdésekről megindítóan, humorosan, csodálatos koreográfiával és grandiózus fénnyel." (FALTER - Ausztria)

"Hogyan alakul ki és mit jelent az identitás, teszi fel a kérdést Mundruczó Kornél rendező és a Proton Színház egy vendégjáték keretén belül a berlini HAU-ban. (…) Mundruczó nagyon okosan viszi végig az identitás individuális meghatározását egymáshoz különbözőképpen kapcsolódó emberek példáján egyes korokban és társadalmi helyzetekben." (Berliner Morgenpost - Németország)

"Az identitás nehéz igénye ezer darabra hullik, mint jó néhányunk esetében. És éppen ez az értelme ennek a szélsőségesen expresszionista előadásnak, amelynek emocionális és dramaturgiai kiválóságát feltétlenül üdvözölnünk kell." (artistikrezo.com - Franciaország)

"Mivel a Proton Színház nem részesül állami támogatásban, a Parallax Magyarországon nem lesz bemutatva. Mindez egy kis ízelítő a németországi művészek számára arra az esetre, ha az AfD hatalomra jutna: a Holokauszttal vagy az LMBTQ témákkal foglalkozó művek Németországban is nem kívánatossá válnának." (KULTURA-EXTRA - Németország)

"A Proton Színház független társulata semmiféle pénzügyi támogatást nem kapott Magyarországtól ehhez az előadáshoz. Ez a politikai döntés adja meg a művészeknek a szabadságot ahhoz, hogy az országukban különbözőképpen kényes két témához nyúljanak: a Shoah emlékezetéhez és a homoszexualitáshoz. E kérdések kapcsán izgalmas és megindító gondolatok bontakoznak ki a transzgenerációs öröklésről és az identitásról." (La Parafe - Franciaország)

"Szenvedélyes és aktuális előadás az Athens Festival keretében bemutatott Parallax, Mundruczó Kornél és a Proton Színház produkciója, melynek fókuszában a szexuális orientáció, az identitás és a XX. század már megdőlt régi nagy eszméi állnak." (ipolizei.gr - Görögország)

Vendégjátékok

-Bécsi Ünnepi Hetek 2024. Bécs, Ausztria
-HAU Hebbel am Ufer 2024. Berlin, Németország
-Athén Fesztivál 2024. Görögország
-International Summer Festival Kampnagel 2024. Hamburg, Németország
-Comédie de Genève & La Bâtie-Festival de Genève 2024. Svájc
-Odéon-Théâtre de l’Europe & Festival d'Automne à Paris 2024. Franciaország

 

Díjak

-Legjobb rendező: Mundruczó Kornél - Nestroy-díj 2024. Bécs, Ausztria

Színlap
 
Éva - Monori LiliLéna - Kiss-Végh EmőkeJónás - Major ErikMárk - Rába RolandLászló - Zsótér SándorGábor - Molnár CsabaKornél - Boronkay Soma
Az előadás szövegét Wéber Kata a társulat improvizációinak felhasználásával írta.
Koproducerek

Odéon-Théâtre de l’Europe, Wiener Festwochen, Comédie de Genève, Piccolo Teatro di Milano - Teatro d’Europa, HAU Hebbel am Ufer - Berlin, Athens Epidaurus Festival, Festival d'Automne à Paris, Maillon Théâtre de Strasbourg - Scène européenne, International Summer Festival Kampnagel - Hamburg, CNDO Orléans, La Bâtie - Festival de Genève

Támogatók

Bojár Gábor és dr. Zanker Zsuzsanna, 220voltSzámlázz.huMinorities Talents & Casting, Danubius Hotels