Rólunk

 

Proton Színházról

A 2009-ben Mundruczó Kornél, film- és színházrendező és Büki Dóra, színházi producer alapította PROTON SZÍNHÁZ egy a rendező független előadásai köré szerveződő virtuális társulat. Céljuk, hogy a művészeti szabadság maximális megőrzése mellett professzionális struktúrát biztosítsanak a függetlenül létrejött színdarabjaiknak, projektjeiknek. Előadásaikat főként nemzetközi koprodukciókban készítik, állandó partnereiknek számítanak többek közt a Bécsi Ünnepi Hetek, a berlini HAU Hebbel am Ufer, a brüsszeli Kunstenfestivaldesarts, a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Háza vagy a drezdai HELLERAU.

A művészeti vezető rendezte A JÉG (2006), FRANKENSTEIN-TERV (2007), NEHÉZ ISTENNEK LENNI (2010), SZÉGYEN (2012), DEMENCIA (2013), WINTERREISE (2015), LÁTSZATÉLET (2016), MEDÚZA TUTAJA (2018), EVOLÚCIÓ (2019) előadások mellett teret kívánnak adni a társulati tagok ötleteinek megvalósítására. Így készült Rába Roland rendezésében az UTOLSÓ (2014), a Bánki Gergely rendezte 1 LINK (2015) és Szemenyei János családi musicalje, a VACKOR NYOMÁBAN (2017).

A PROTON SZÍNHÁZ színdarabjai az évek során több mint 130 fesztiválon, színházban vendégszerepeltek, úgymint a Festival d’Avignon, az Adelaide Fesztivál, a Szingapúri Nemzetközi Művészeti Fesztivál, a szöuli Bo:m Fesztivál vagy a Zürcher Theaterspektakel.

 

Mundruczó Kornél

1975-ben született. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen szerzett diplomát. Ma már nemzetközi hírű film- és színházrendező, akinek alkotásai a világ legrangosabb fesztiváljain mutatkoznak be.

2003 óta rendez színházban. Legszívesebben akkor kezd új munkába, ha számára inspiráló témát, társulatot, illetve helyszínt talál. A munkafolyamat során megpróbál egy csapatot felépíteni. Új produkcióhoz gyakran hívja vissza ugyanazokat a színészeket, akik kreatív alkotótársai munkájában. Velük együtt dolgozza ki az előadás végleges formáját. Miután több évig szinte ugyanazon emberekkel szabadúszóként dolgozott, 2009-ben Büki Dóra színházi producerrel közösen megalapította független színházi társulatát, a PROTON SZÍNHÁZ-at.

2017-ben Faust-díjra jelölték a Proton Színház LÁTSZATÉLET című előadásában végzett kiemelkedő rendezői munkájáért. A díj történetében először került a jelöltek közé nem német színház, jelen esetben egy független magyar társulat produkciója. 2019-ben a Proton Színház és a Ruhrtriennale koprodukciójában készült EVOLÚCIÓ című rendezését a német fesztivál legjobb előadásának kiáltották ki, az abból készült filmet 2021-ben a Cannes-i Filmfesztivál Cannes Premiere szekciójában mutattak be.

2003 óta operát is rendez. Az antwerpeni Flamand Operában bemutatott A MAKROPULOSZ-ÜGY című rendezését 2017-ben a legjobb új produkció kategóriában Nemzetközi Operadíjra jelölték, melyre így először terjesztettek fel magyar rendezőt. 

Cannes-ban 2003-ban debütált filmrendezőként. Ugyanebben az évben Petrányi Viktóriával – aki a főiskola óta állandó munkatársa, társírója és alkotótársa – megalapította a filmgyártással foglalkozó Proton Cinema Kft.-t. Hamadik nagyjátékfilmje, a JOHANNA – a Szent Johanna-történet opera-adaptációja – 2005-ben szerepelt a Cannes-i Fesztivál Un Certain Regard szekciójában, ahol 2014-ben hatodik nagyjátékfilmje, a FEHÉR ISTEN a szekció fődíját nyerte el. Negyedik, ötödik és hetedik nagyjátékfilmje a cannes-i hivatalos versenyprogramban került bemutatásra, a DELTA 2008-ban, a SZELÍD TEREMTÉS 2010-ben, a JUPITER HOLDJA pedig 2017-ben. Az első angol nyelvű nagyjátékfilmjét, a PIECES OF A WOMAN-t, 2020-ban beválogatták a 77. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába, majd a Netflix tűzte műsorra, és vitte világsikerre.

 
 

Büki Dóra

1979-ben született. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészkarának germanisztika szakán szerzett diplomát. Ma a PROTON SZÍNHÁZ ügyvezető igazgatója és producere.

2003-tól 2008-ig a magyar független Krétakör társulattal dolgozott különböző pozíciókban. 2008 és 2009 között a Bárka Színház nemzetközi kapcsolataiért volt felelős. 2009-ben Mundruczó Kornél film- és színházrendezővel független társulatot alapított, Proton Színház néven.

Az utóbbi években rendszeresen hívják előadásokat tartani itthon és külföldön, magyar, angol és német nyelven egyaránt, akár a színházi és produceri munka témakörében, akár gazdasági kérdésekben, mint például a vállalkozásindítás vagy a vállalkozásfejlesztés.

2023-ban Hevesi Sándor-díjat kapott a magyar színházművészet nemzetközi el- és megismertetéséért végzett munkájáért.